Jaké jídlo si připravit na cesty a dovolenou?

Vzpomínáte na zásobu řízků a paštik? Zažili jsme to všichni. Pokud ale těmto „retro” výletním svačinám tolik neholdujete, nemusíte zoufat. Díky dnešním možnostem se na cestách můžete stravovat chutně a zdravě.

jaké jídlo na dovolenou k moři

Domácí příprava jídla na cesty

Pokud si hodláte svačiny připravit sami, měli byste si vytvořit jasný plán, co se kdy bude jíst, abyste mohli kombinovat jednotlivé suroviny a předešli brzké zkáze.

Jídlo na cesty bez lednice je výzva. Vyvarujte se sacharidů, vajec, mléčných výrobků a příliš aromatických potravin, jako je česnek, květák nebo vybrané druhy sýrů. Olejová zálivka je sice chutná a dodá salátům říz, ale pokud miska dostatečně netěsní, mastných skvrn na oblečení nebo zavazadle se zbavíte těžko.

 

Pokud vás nelimitují potravinové alergie, zaměřte se na trvanlivé jídlo na cesty a snažte se zařadit například tyto potraviny:

 

  • pečivo (v případě potřeby můžete téměř kdekoli dokoupit),
  • trvanlivější druhy čerstvého ovoce a zeleniny, jako jsou papriky, okurky, jablka, mrkve,
  • tepelně zpracované maso (obalené vydrží podstatně déle a snese teplotní výkyvy),
  • ořechy a semínka, sušené ovoce mrazem,
  • konzervy a zavařeniny, instantní jídlo,
  • proteinové či müsli tyčinky, oříšková másla v tubě.

Zajímavou alternativou je hotové jídlo na cesty. Můžete si ho sice připravit doma, ale na trhu je široké zastoupení produktů, které suplují kompletní menu a v mnohém mohou konkurovat nedělnímu obědu od babičky. Jen pozor při výběru. Na cesty si můžete vzít omáčky nebo maso ve vlastní šťávě, do letadla ale jen balíčky bez tekutých složek.

Jídlo do letadla

Už dávno neplatí, že na palubu letadla můžete vstoupit jen bez jídla. Omezení se týkají tekutých a aromatických surovin.

 

Jaké jídlo do letadla má zelenou:

 

  • sendviče, pečivo, maso (bez šťávy a omáčky),
  • ovoce a zelenina (v celku, neplatí pro salát s dresinkem),
  • tvrdé sýry, uzeniny,
  • ořechy, semínka, sušené ovoce.

Pravidla jednotlivých společností se různí – do Chile například nedovezete ovoce ani zeleninu a do jihovýchodní Asie sušené maso. Vždy si proto kromě podmínek leteckých společností zkontrolujte také podmínky cílové destinace. Velmi přísná opatření na vás čekají například v Austrálii a při jejich porušení vás nemine velká finanční pokuta. Další tipy, jak si připravit jídlo na cesty, si pak můžete přečíst například na webu Top-pojištění.cz, kde si také můžete rovnou porovnat i sjednat výhodné cestovní pojištění.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru